Regeling van de Staatssecretaris van Economische Zaken en Klimaat van 29 juni 2023, nr. WJZ/ 27870366, houdende regels ter uitvoering van de Tijdelijke wet Groningen en het Besluit Tijdelijke wet Groningen (Regeling Tijdelijke wet Groningen)
Regeling Tijdelijke wet Groningen
De Staatssecretaris van Economische Zaken en Klimaat;
constructief verbonden gebouwen: gebouwen die met elkaar verbonden zijn door een gemeenschappelijke tussen- of scheidingsmuur of een gezamenlijke dakconstructie dan wel anderszins op zodanige wijze verbonden zijn dat het slopen van een bouwkundige constructie redelijkerwijs een aangrenzende bouwkundige constructie kan doen instorten;
openingsratio: verhouding tussen het totale oppervlak van deuren en ramen in een gevel ten opzichte van het totale geveloppervlak;
piekgrondversnelling: hoogste waarde op maaiveldniveau van de grondversnelling tijdens een aardbevingamplitude van de grootste absolute versnelling geregistreerd op een locatie tijdens een aardbeving;
projectmatige aanpak: de beoordeling, de voorbereiding of de uitvoering van de versterking voor een verzameling gebouwen van dezelfde eigenaar op basis van een overkoepelend plan;
Het risicoprofiel van een gebouw met een normaal of licht verhoogd risico wordt bijgesteld naar een licht verhoogd respectievelijk verhoogd risico indien dat het risicoprofiel is van een gebouw:
a.
met dezelfde bouwkundige kenmerken dat gelegen is in:
1°.
een straal van 100 meter rond dat gebouw; of
2°.
een gebied binnen dezelfde PGA-contour als het gebied waarin dat gebouw gelegen is;
b.
dat constructief verbonden is met dat gebouw; of
c.
met een licht verhoogd of verhoogd risico dat op basis van zijn plattegrond, opbouw, bouwjaar en openingsratio vergelijkbaar is met dat gebouw.
2
Ook wordt het risicoprofiel van een gebouw met een normaal of licht verhoogd risico bijgesteld naar een licht verhoogd respectievelijk verhoogd risico indien:
a.
het een meerlaagsgebouw met een hoofddraagconstructie van metselwerk betreft dat gelegen is in een gebied met een piekgrondversnelling van 0.15g of hoger; of
b.
het Instituut het gebouw heeft aangemerkt als acuut onveilig ook indien de acute onveiligheid is weggenomen door tijdelijke maatregelen.
3
Ook kan het risicoprofiel van een gebouw met een normaal of licht verhoogd risicoprofiel worden bijgesteld naar een licht verhoogd respectievelijk verhoogd risico indien het Instituut dat gebouw hiertoe aandraagt bij de Minister vanwege de mogelijke aantasting van de constructieve veiligheid van dat gebouw als gevolg van schade.
§
3
Vergoeding beoordeling in eigen beheer
Artikel
3.1
1
De Minister kan een vergoeding als bedoeld in artikel 13ia, derde lid, van de wet verstrekken, indien de eigenaar en de opdrachtnemer de in bijlage 1 opgenomen modelbepalingen beoordelingsfase hebben overgenomen in hun overeenkomst.
2
De Minister betaalt de vergoeding aan de opdrachtnemer die de kosten in rekening brengt bij de eigenaar op basis van door de eigenaar aan de Minister overgelegde facturen of andere bewijsstukken of aan de eigenaar voor die kosten die de eigenaar al heeft voldaan aan de opdrachtnemer.
3
De Minister betaalt de opdrachtnemer of de eigenaar binnen 30 dagen na ontvangst van de facturen of andere bewijsstukken.
Artikel
3.2
De opdrachtnemer, bedoeld in artikel 3.1, heeft blijkens een opgave van referentieprojecten aantoonbare ervaring met het uitvoeren van seismische en constructieve berekeningen van gebouwen overeenkomstig de krachtens artikel 13h van de wet gestelde regels over de beoordeling van gebouwen en beschikt over een ISO 9001:2015 of daarmee vergelijkbaar certificaat.
de door de eigenaar overgelegde offertes van derden of andere bewijsstukken, indien het activiteiten betreft waarvoor geen standaardbedragen in bijlage 2 zijn opgenomen, voor zover die offertes of bewijsstukken zijn gebaseerd op bedrijfseconomische grondslagen en normen die in het maatschappelijk verkeer als aanvaardbaar worden beschouwd.
2
In gevallen waarin door de bijzondere omstandigheden van het geval de vergoeding te laag is en dit leidt tot een onbillijkheid van overwegende aard kan de Minister deze verhogen.
3
Indien de eigenaar een projectmatige aanpak toepast, kunnen de standaardbedragen en de offertes of bewijsstukken betrekking hebben op meerdere gebouwen binnen het project.
Artikel
3.4
1
De Minister kan de vergoeding geheel of gedeeltelijk terugvorderen indien blijkt dat de vergoeding is verleend op grond van door de eigenaar verstrekte gegevens waarvan deze wist of redelijkerwijs kon vermoeden dat zij onjuist of onvolledig waren.
2
Indien de vergoeding niet is besteed aan de doeleinden waarvoor deze is verstrekt, kan de Minister het niet of onrechtmatig bestede deel terugvorderen.
§
4
Vergoeding ontwerp versterkingsmaatregelen in eigen beheer
Artikel
4.1
1
De Minister kan een vergoeding als bedoeld in artikel 13ib, derde lid, van de wet verstrekken indien de eigenaar en de opdrachtnemer de in bijlage 1 opgenomen modelbepalingen ontwerpfase hebben overgenomen in hun overeenkomst.
2
Indien de eigenaar een toegelaten instelling is, is hij vrijgesteld van het gebruik van de modelbepalingen ontwerpfase.
3
De Minister betaalt de vergoeding aan de opdrachtnemer die de kosten in rekening brengt bij de eigenaar op basis van door de eigenaar overgelegde facturen of andere bewijsstukken of aan de eigenaar voor die kosten die de eigenaar al heeft voldaan aan de opdrachtnemer.
4
De Minister betaalt de opdrachtnemer of de eigenaar binnen 30 dagen na ontvangst van de facturen of andere bewijsstukken.
Artikel
4.2
De vergoeding omvat, voor zover de eigenaar de te vergoeden activiteiten in eigen beheer uitvoert:
a.
de kosten voor:
1°.
het laten maken van een definitief ontwerp;
2°.
het laten maken van een technisch ontwerp;
3°.
het natuurvrij laten maken van een gebouw;
b.
de vereiste leges en heffingen voor de versterking of de sloop en nieuwbouw;
c.
andere kosten waarvan de Minister op verzoek van de eigenaar voorafgaand aan het maken van die kosten heeft geoordeeld dat deze noodzakelijk zijn voor de voorbereiding van de versterkingsmaatregelen.
Artikel
4.3
1
De vergoeding wordt vastgesteld op basis van door de eigenaar overgelegde offertes van derden of andere bewijsstukken, voor zover die offertes of bewijsstukken zijn gebaseerd op bedrijfseconomische grondslagen en normen die in het maatschappelijk verkeer als aanvaardbaar worden beschouwd.
2
De vergoeding bedraagt ten hoogste 16,5% van de op basis van de beoordeling geraamde kosten voor de versterking van een gebouw, of van meerdere gebouwen binnen een project indien de eigenaar een projectmatige aanpak toepast.
3
In gevallen waarin door bijzondere omstandigheden de vergoeding te laag is en dit leidt tot onbillijkheden van overwegende aard kan de Minister de vergoeding verhogen.
Artikel
4.4
1
De Minister kan de vergoeding geheel of gedeeltelijk terugvorderen indien blijkt dat de vergoeding is verleend op grond van door de eigenaar verstrekte gegevens waarvan deze wist of redelijkerwijs kon vermoeden dat zij onjuist of onvolledig waren.
2
Indien de vergoeding niet is besteed aan de activiteiten waarvoor deze is verstrekt, kan de Minister het niet of onrechtmatig bestede deel terugvorderen.
Indien de eigenaar een toegelaten instelling is, is hij vrijgesteld van het gebruik van de modelbepalingen uitvoeringsfase.
3
De Minister betaalt uit het budget de kosten voor de uitvoering van de versterkingsmaatregelen aan de opdrachtnemer die de kosten in rekening brengt bij de eigenaar op basis van door de eigenaar overgelegde facturen van derden of andere bewijsstukken of aan de eigenaar voor die kosten die de eigenaar al heeft voldaan aan de opdrachtnemer.
4
De Minister betaalt de opdrachtnemer of de eigenaar binnen 30 dagen na ontvangst van de facturen of andere bewijsstukken.
Artikel
5.2
1
Het budget bedraagt per gebouw dat is opgenomen in het versterkingsbesluit ten hoogste het bedrag dat wordt berekend op grond van de formule:
(1,5 x h) + v – n, waarbij h, v en n achtereenvolgens staan voor:
h: de herbouwwaarde;
v: de kosten voor onder meer voorzieningen en installaties die ten gevolge van de uitvoering van de versterkingsmaatregelen moeten worden vervangen of aangepast; en
n: de kosten voor de uitvoering van maatregelen die niet in eigen beheer plaatsvinden, of in geval van sloop en nieuwbouw het deel van de sloop en nieuwbouw waarop de vergoeding betrekking heeft dat niet in eigen beheer wordt uitgevoerd.
2
Indien het gebouw een beschermd monument is of tot een beschermd stads- of dorpsgezicht behoort, wordt onder v in de formule ook verstaan de kosten die ten gevolge van de uitvoering van de versterkingsmaatregelen noodzakelijk zijn voor het behoud van de monumentale waarden van beschermd monument of voor het behoud van het stads- of dorpsgezicht.
3
Voor voorzieningen en installaties als bedoeld in het eerste lid en voor maatregelen die als standaardmaatregelen zijn opgenomen in de Groninger Maatregelencatalogus, die als webtool beschikbaar is gesteld op www.maatregelencatalogus.nl wordt het budget vastgesteld op basis van de bij die voorzieningen, installaties of standaardmaatregelen behorende kostenramingen, voor zover die kostenramingen op de datum van het nemen van het versterkingsbesluit in de catalogus zijn opgenomen.
4
Indien in bijzondere omstandigheden de kostenraming bij een voorziening, installatie of standaardmaatregel naar het oordeel van de Minister aantoonbaar en substantieel afwijkt van het bedrag dat in die omstandigheden werkelijk nodig is voor de uitvoering van die maatregel, wordt de vergoeding vastgesteld op het bedrag dat werkelijk nodig is voor de uitvoering van die maatregel.
5
Voor voorzieningen, installaties en maatregelen die niet als standaardmaatregelen zijn opgenomen in de Groningen Maatregelencatalogus, wordt het budget vastgesteld overeenkomstig de bedragen in door de eigenaar overgelegde offertes van derden of andere bewijsstukken, voor zover die offertes of bewijsstukken zijn gebaseerd op bedrijfseconomische grondslagen en normen die in het maatschappelijk verkeer als aanvaardbaar worden beschouwd.
Artikel
5.3
1
Het budget wordt vastgesteld op basis van door de eigenaar overgelegde offertes van derden of andere bewijsstukken, voor zover die offertes en bewijsstukken zijn gebaseerd op bedrijfseconomische grondslagen en normen die in het maatschappelijk verkeer als aanvaardbaar worden beschouwd.
2
Indien het budget op een hoger bedrag is vastgesteld dan de door de Minister op basis van artikel 5.1, derde lid, betaalde kosten, vervalt de aanspraak van de eigenaar op het resterende bedrag van het budget.
3
Indien de eigenaar een projectmatige aanpak toepast kunnen de op grond van het eerste lid overgelegde facturen of andere bewijsstukken betrekking hebben op meerdere gebouwen binnen het project.
Artikel
5.4
De Minister kan bepalen dat het budget mag worden overschreden met een in het versterkingsbesluit genoemd percentage dat maximaal tien procent bedraagt van dat budget.
Artikel
5.5
1
De Minister kan het budget geheel of gedeeltelijk terugvorderen indien blijkt dat het budget is verleend op grond van door de eigenaar verstrekte gegevens waarvan deze wist of redelijkerwijs kon vermoeden dat zij onjuist of onvolledig waren.
2
Indien het budget niet is besteed aan de activiteiten waarvoor deze is verstrekt, kan de Minister het niet of onrechtmatig bestede deel terugvorderen.
§
6
Aanvraag voor het versterkingsbesluit wanneer voorbereiding is uitgevoerd in eigen beheer
Artikel
6.1
1
Bij het indienen van een aanvraag als bedoeld in artikel 13ja van de wet overlegt de eigenaar de volgende gegevens:
a.
een uitvoeringsontwerp, inclusief kostenraming;
b.
een verklaring van de opdrachtnemer, bedoeld in artikel 4.1, dat het gebouw na uitvoering van de maatregelen aan de veiligheidsnorm voldoet;
c.
een overdracht van zijn vordering tot vergoeding van schade op de exploitant ter zake van de kosten van de versterkingsmaatregelen, bedoeld in artikel 13i, vierde lid, van de wet;
d.
een budgetaanvraag voor de uitvoering van het uitvoeringsontwerp, indien de eigenaar deze in eigen beheer wenst uit te voeren;
e.
een uittreksel van de Kamer van Koophandel van ten hoogste drie maanden oud, indien de aanvrager een rechtspersoon is;
f.
een getekend machtigingsformulier, indien een gemachtigde de aanvraag doet;
g.
de gegevens om de benodigde vergunningsaanvragen in te dienen, indien de eigenaar deze niet zelf indient.
2
Het uitvoeringsontwerp, inclusief de kostenraming, bedoeld in het eerste lid, onderdeel a, wordt opgesteld volgens detailniveau 6 van de NEN 2699:2017 en maakt duidelijk welke activiteiten die zijn opgenomen in het uitvoeringsontwerp niet noodzakelijk zijn om het gebouw te laten voldoen aan de veiligheidsnorm.
§
7
Vergoeding schade ten gevolge van de versterking
Artikel
7.1
1
Een eigenaar komt in aanmerking voor vergoeding van de schade die optreedt ten gevolge van de uitvoering van de versterkingsmaatregelen als bedoeld in artikel 10g, eerste lid, onderdeel c, van het Besluit indien de schade op verzoek van de eigenaar niet door de Minister in natura wordt hersteld.
2
Een rechtmatige gebruiker, niet zijnde de eigenaar, komt niet in aanmerking voor vergoeding van de schade die een direct gevolg is van de voorbereiding of uitvoering van de versterkingsmaatregelen als bedoeld in artikel 13m, eerste lid, onderdeel b, van de wet indien hij de rechtmatige gebruiker is van een gebouw van een toegelaten instelling.
3
Een rechtmatige gebruiker, niet zijnde de eigenaar, van een gebouw van een toegelaten instelling komt in aanmerking voor vergoeding van schade door het verlies van een voorziening die aard- en nagelvast verbonden is met dat gebouw of een bij dat gebouw behorende buitenruimte indien:
a.
het een voorziening betreft die kan worden aangemerkt als:
1°.
een tuinhuis met fundering;
2°.
een schutting of pergola;
3°.
een serre of veranda;
4°.
een uitbouw;
5°.
sierbeplanting of sierbestrating;
6°.
een vijver;
7°.
een garage;
8°.
een uitbreiding of vervanging van een keuken of badkamer;
9°.
een aanvullende installatie; of
10°.
een andere voorziening dan bedoeld in de onderdelen 1°. tot en met 9°. die met toestemming van de verhuurder is aangebracht; en
b.
hij die voorziening zelf heeft aangebracht, of kan aantonen dat hij deze tegen een financiële vergoeding van de vorige rechtmatige gebruiker, niet zijnde de eigenaar, heeft overgenomen.
4
De schade die deels voortvloeit uit de voorbereiding of uitvoering van versterkingsmaatregelen maar ook deels uit andere oorzaken, komt in aanmerking voor vergoeding, tenzij de Minister hier anders over beslist.
5
Indien de eigenaar of rechtmatige gebruiker, niet zijnde de eigenaar, in meerdere hoedanigheden recht heeft op vergoeding van dezelfde schade wordt slechts eenmaal een vergoeding hiervoor verstrekt.
Artikel
7.2
1
De vergoeding wordt vastgesteld op basis van de in bijlage 2 opgenomen standaardbedragen, de overgelegde offertes van derden of andere bewijsstukken, voor zover die offertes en bewijsstukken zijn gebaseerd op bedrijfseconomische grondslagen en normen die in het maatschappelijk verkeer als aanvaardbaar worden beschouwd, of door middel van het door de Minister gehanteerde rekenmodel.
2
Indien de vergoeding niet overeenkomstig het eerste lid kan worden vastgesteld, stelt de Minister een onafhankelijk adviseur als bedoeld in artikel 3:5, eerste lid, van de Algemene wet bestuursrecht aan die een advies uitbrengt over de hoogte van de vergoeding.
3
De eigenaar of rechtmatige gebruiker, niet zijnde de eigenaar, wordt door de Minister in de gelegenheid gesteld zijn zienswijze over het advies uit te brengen. Indien de eigenaar of rechtmatige gebruiker, niet zijnde de eigenaar, daarvan gebruik maakt, wordt de onafhankelijk adviseur verzocht te beoordelen of de zienswijze aanleiding geeft tot aanpassing van zijn advies en zijn advies in dat geval aan te passen.
4
De Minister stelt in het geval, bedoeld in het tweede lid, de vergoeding vast overeenkomstig het advies. Voor zover de Minister afwijkt van het advies, motiveert hij dat.
5
In gevallen waarin door de bijzondere omstandigheden van het geval de vergoeding te laag is en dit leidt tot een onbillijkheid van overwegende aard kan de Minister deze verhogen.
6
Bij het vaststellen van de vergoeding kan de Minister rekening houden met de fiscale schade en de negatieve effecten op toeslagen of uitkeringen die een direct gevolg zijn van het toekennen van de vergoeding.
Artikel
7.3
Indien de schade, bedoeld in artikel 7.1, niet kwantificeerbaar is op het tijdstip waarop het versterkingsbesluit genomen wordt, kan de Minister de hoogte van de vergoeding voor de schade opnemen in een apart besluit dat wordt genomen nadat het versterkingsbesluit is vastgesteld.
Artikel
7.4
De Minister kan de schadevergoeding geheel of gedeeltelijk terugvorderen indien blijkt dat de vergoeding is verleend op grond van door de eigenaar of rechtmatige gebruiker, niet zijnde de eigenaar, verstrekte gegevens waarvan deze wist of redelijkerwijs moest vermoeden dat zij onjuist of onvolledig waren.
§
8
Verkorte termijn voor het nemen van een versterkingsbesluit
Artikel
8.1
Als gevallen als bedoeld in artikel 13j, derde lid, van de wet waarvoor de redelijke termijn voor het nemen van een versterkingsbesluit maximaal zes maanden bedraagt na de dagtekening van de beoordeling en waarvoor de verlenging van die termijn maximaal zes maanden bedraagt, worden aangewezen gevallen waarin uit de beoordeling, uitgevoerd op basis van een typologie, blijkt dat de soort maatregelen die nodig zijn om een gebouw aan de veiligheidsnorm te laten voldoen, ertoe leiden dat de uitvoering van de versterking naar verwachting ten hoogste vier maanden in beslag zal nemen.
Indien uit een beoordeling die heeft plaatsgevonden volgens de NPR 9998:2018 tijdvak 2 of een eerdere versie van de NPR 9998 blijkt dat een gebouw niet aan de veiligheidsnorm voldoet, kan de eigenaar de Minister verzoeken vast te stellen of het gebouw aan de veiligheidsnorm voldoet overeenkomstig artikel 10f, eerste lid, van het Besluit, tenzij voor de uitvoering van de versterkingsmaatregelen al een versterkingsbesluit is genomen, of een aannemingsovereenkomst of depotovereenkomst is gesloten.
2
Indien een gebouw is gesplitst in appartementsrechten en de versterkingsmaatregelen uit het versterkingsadvies ook zien op de gemeenschappelijke delen, wordt het verzoek gedaan door de vereniging van eigenaars.
3
Het verzoek wordt ingediend bij de Minister met gebruikmaking van een door de Minister vastgesteld formulier.
4
Het verzoek kan worden gedaan tot en met het tijdstip dat vermeld is in de brief waarmee het formulier aan de eigenaar wordt verstrekt. Dat tijdstip is ten minste zes maanden na dagtekening van die brief.
de bouwkundige staat van het gebouw zodanig is dat deze de constructieve samenhang negatief beïnvloedt;
b.
het gebouw een hellend dakvlak heeft en het dakvlak onvoldoende in staat is de seismische krachten over te dragen naar de stabiliteitselementen van de constructie;
c.
een aan- of opbouw aan het gebouw is aangebracht die niet als ondergeschikt kan worden beschouwd;
d.
een wijziging aan de draagconstructie van het gebouw is aangebracht ten opzichte van de oorspronkelijke draagconstructie die een significant effect kan hebben op het seismisch gedrag van het gebouw;
e.
het gebouw weliswaar niet constructief is verbonden met een ander gebouw maar de onderlinge afstand tussen de gebouwen zo klein is dat bij een seismische belasting het gedrag van het ene gebouw het gedrag van het andere gebouw kan beïnvloeden, waarbij een ondergeschikte aanbouw van een gebouw buiten beschouwing blijft;
f.
ten minste vijf vierkante meter van de oppervlakte van de vloer van de tweede bouwlaag of in het geval van Metselwerk-D ten minste vijf vierkante meter van de oppervlakte van de vloer van de tweede of hogere bouwlagen ontbreekt ten behoeve van een vide;
g.
sprake is van verschillende vloerniveaus van de tweede bouwlaag of in het geval van Metselwerk-D de tweede of hogere bouwlagen, waarbij het niveauverschil meer dan twintig centimeter bedraagt en geen van de vloerniveaus ten minste 90 procent van het vloeroppervlak van de beschouwde bouwlaag bedraagt.
Artikel
10.4
De beoordeling van een aan een typologie toegedeeld gebouw aan de hand van de typologie, de ontwerpdatum, locatie en afmetingen van het gebouw en de NPR 9998, bedoeld in artikel 10f, eerste lid, onderdeel a, van het Besluit, vindt plaats met de in bijlage 5 opgenomen vlekkentabel die bij die typologie hoort, met inachtneming van de in bijlage 7 opgenomen voorwaarden.
Artikel
10.5
De beoordeling van een aan een typologie toegedeeld gebouw aan de hand van de typologie en de locatie, bedoeld in artikel 10f, eerste lid, onderdeel b, van het Besluit, vindt plaats met de in bijlage 6 opgenomen vlekkenkaart die bij die typologie hoort.
De bepaling welke soort maatregelen nodig is volgens de NPR 9998 voor een aan een typologie toegedeeld gebouw waarvoor aan de hand van de typologie, de ontwerpdatum, locatie en afmetingen van het gebouw en de NPR 9998 is vastgesteld dat het niet aan de veiligheidsnorm voldoet, vindt plaats met de in bijlage 5 opgenomen vlekkentabel die bij die typologie hoort met inachtneming van de in bijlage 8 opgenomen voorwaarden.
2
De bepaling welke soort maatregelen nodig is volgens de NPR 9998 aan de hand van de typologie en de locatie voor een aan een typologie toebedeeld gebouw waarvan aan de hand van de typologie en de locatie is vastgesteld dat het niet aan de veiligheidsnorm voldoet, vindt plaats met de in bijlage 6 opgenomen vlekkenkaart die bij die typologie hoort met inachtneming van de in bijlage 8 opgenomen voorwaarden.
3
De bepaling welke soort maatregelen nodig is volgens de NPR 9998 voor een voor een individueel beoordeeld gebouw dat niet aan de veiligheidsnorm voldoet, vindt plaats met inachtneming van de in bijlage 8 opgenomen voorwaarden.
De hoogte van de financiële middelen voor de uitgaven van het Instituut inzake tegemoetkomingen in het kader van duurzaam herstel als bedoeld in artikel 2, tiende lid, van de wet is het bedrag opgenomen voor Duurzaam herstel in de tabel behorende bij de artikelsgewijze toelichting op beleidsartikel 5 in onderdeel B van de memorie van toelichting van de wet tot vaststelling van de begrotingsstaten van het Ministerie van Economische Zaken en Klimaat voor het desbetreffende jaar.
§
12
Overgangsrecht en slotbepalingen
Artikel
12.1
1
Op een aanvraag voor een subsidie op grond van de Subsidieregeling versterking gebouwen Groningen die is ingediend voor het tijdstip van inwerkingtreding van deze regeling, blijft het recht van toepassing zoals dat luidde voor dat tijdstip.
2
Indien op het moment van de inwerkingtreding van deze regeling een versterkingsbesluit genomen is op basis van Besluit versterking gebouwen Groningen maar nog geen aanvraag voor een subsidie op grond van de Subsidieregeling versterking gebouwen Groningen is ingediend, neemt de Minister een besluit over de aanspraak op versterking en vergoeding van schade ten gevolge van de versterking op basis van deze regeling.
Indien een subsidie, vergoeding of tegemoetkoming is verstrekt op basis van een in artikel 12.4 genoemde ministeriële regeling of beleidsregel, wordt voor dezelfde activiteit geen vergoeding verstrekt op basis van deze regeling.
Artikel
12.3
Met de beroepseisen ter zake van een opdrachtnemer die de beoordeling, het ontwerp van maatregelen of de uitvoering van de versterkingsmaatregelen als bedoeld in deze regeling uitvoert worden gelijkgesteld beroepseisen die worden gesteld in een andere lidstaat van de Europese Unie dan wel een staat, niet zijnde een lidstaat van de Europese Unie, die partij is bij een daartoe strekkend of mede daartoe strekkend Verdrag dat Nederland bindt, en die een beroepsniveau waarborgen dat ten minste gelijkwaardig is aan het niveau dat met de nationale eisen wordt nagestreefd.
Artikel
12.4
De volgende ministeriële regeling en beleidsregels worden ingetrokken:
Modelbepalingen voor de opdracht tot beoordeling en de uitvoering daarvan
Voor de opdracht tot beoordeling en de uitvoering daarvan worden in ieder geval de volgende voorwaarde opgenomen in de overeenkomst tussen de opdrachtgever en de opdrachtnemer:
–
De opdrachtnemer werkt aardbevingsbestendig conform de NEN-EN 1998 en NPR 9998:2020. Er wordt daarnaast gebruik gemaakt van Eurocode 8, Ontwerp en berekening van aardbevingsbestendige constructies als daar in NEN-EN 1998 en NPR 9998:2020 naar wordt verwezen.
–
De kostenraming wordt op basis van NEN 2699:2017 opgesteld, waarin alle kosten en verwachte risico’s zijn opgenomen en zijn afgeprijsd volgens marktconforme bedragen met een uitwerking op ten minste detailniveau 4 van NEN 2699:2017.
–
Bij het uitvoeren van de kostenraming hanteert de opdrachtnemer het niveau van de bestaande toestand van het gebouw, zoals vastgelegd in opnamerapportages. Indien de bestaande toestand van het gebouw onvoldoende is onderbouwd in de opnamerapportages, wordt het verbouwniveau van NEN 8700:2011 aangehouden en wordt dit expliciet vermeld in de rapportage.
–
Indien de opdrachtnemer een acuut onveilige situatie constateert meldt hij deze aan de opdrachtgever en de Minister.
Modelbepalingen voor aansprakelijkheid en verzekering
De volgende voorwaarden, betreffende aansprakelijkheid en verzekering, worden ten minste opgenomen in de overeenkomst tussen de opdrachtgever en de opdrachtnemer:
–
De opdrachtnemer is op passende wijze verzekerd voor de aangenomen opdracht en beschikt over een toereikende beroeps- en bedrijfsaansprakelijkheidsverzekering.
–
De opdrachtnemer treft voor eigen rekening die maatregelen die redelijkerwijs van hem kunnen worden verwacht om kostenverhogende effecten en vertragende gevolgen te minimaliseren.
Modelbepaling voor het rechtskarakter van de overeenkomst en de toepasselijke voorwaarden
De volgende voorwaarde, betreffende het rechtskarakter van de overeenkomst en de toepasselijke voorwaarden wordt ten minste opgenomen in de overeenkomst tussen opdrachtgever en opdrachtnemer:
–
Door de opdrachtnemer zelf van toepassing verklaarde voorwaarden worden met de overeenkomst uitdrukkelijk uitgesloten.
Modelbepalingen voor de opdracht tot het opstellen van een definitief ontwerp of uitvoeringsgereed ontwerp
De volgende voorwaarden, betreffende de opdracht tot het opstellen van een definitief ontwerp of uitvoeringsgereed ontwerp, worden ten minste opgenomen in de overeenkomst tussen de opdrachtgever en de opdrachtnemer:
–
De opdrachtgever draagt aan de opdrachtnemer op om ontwerpwerkzaamheden van het versterkingsadvies uit te werken tot een definitief ontwerp of uitvoeringsgereed ontwerp, en wel op zodanige wijze dat na realisatie van het ontwerp het gebouw voldoet aan de veiligheidsnorm van 10-5. bedoeld in artikel 52d, tweede lid, onderdeel a, van de Mijnbouwwet.
–
De opdrachtnemer voert eventuele seismische berekeningen uit volgens NPR 9998:2020.
–
Het ontwerp wordt ‘natuurinclusief’ ontworpen volgens de Generieke Ontheffing NCG 2021.
Modelbepalingen voor het honorarium ontwerpwerkzaamheden
De volgende voorwaarden, betreffende het honorarium ontwerpwerkzaamheden, worden ten minste opgenomen in de overeenkomst tussen de opdrachtgever en de opdrachtnemer:
–
De door opdrachtnemer te verrichten ontwerpwerkzaamheden, voor de ontwerpwerkzaamheden benodigde onderzoeken en overige voorbereidende werkzaamheden worden gehonoreerd als een vast honorariumbedrag dat in vaste deelbedragen is verdeeld per ontwerpfase.
–
Het vaste honorariumbedrag van € ..... excl. BTW (€ .....incl. BTW) inclusief verschotten, kantoorkosten en overige voorbereidingskosten wordt als volgt per fase verdeeld:
○
Fase
○
Definitief ontwerp ..... €
○
Uitvoeringsgereed ontwerp ..... €
Modelbepaling voor de contractdocumenten
De volgende voorwaarde, betreffende de contractdocumenten, wordt ten minste opgenomen in de overeenkomst tussen de opdrachtgever en de opdrachtnemer:
–
De volgende contractdocumenten omschrijven in onderlinge samenhang de rechten en verplichtingen van partijen evenals de eisen waaraan de door de opdrachtnemer te verrichten werkzaamheden moeten voldoen:
a.
Overeenkomst;
b.
Versterkingsadvies met eventueel verificatierapport;
c.
Offerte.
Modelbepalingen voor de ontwerpwerkzaamheden
De volgende voorwaarden, betreffende de ontwerpwerkzaamheden, worden ten minste opgenomen in de overeenkomst tussen de opdrachtgever en de opdrachtnemer:
–
De te ontwerpen versterkingsmaatregelen worden gebaseerd op de Groninger Maatregelencatalogus.
–
De opdrachtnemer voert de ontwerpwerkzaamheden in overeenstemming met de bepalingen uit de Generieke ontheffing NCG 2021 uit. Hiertoe neemt de opdrachtnemer contact op met de bij NCG ter beschikking staande supervisor Flora en Fauna.
–
De bij iedere opvolgende ontwerpfase behorende ramingen worden door de opdrachtnemer op basis van de Groninger Maatregelencatalogus opgesteld en vormen uiteindelijk de basis voor definitieve prijsvorming op technisch ontwerpniveau. De ramingen zijn ingericht volgens detailniveau 6 van de NEN 2699:2017 en volgens het format dat in de Groninger Maatregelencatalogus is opgenomen.
Modelbepaling voor aansprakelijkheid en verzekering
De volgende voorwaarde, betreffende de aansprakelijkheid en verzekering, wordt ten minste opgenomen in de overeenkomst tussen de opdrachtgever en de opdrachtnemer:
–
De door de opdrachtnemer te vergoeden schade is per opdracht beperkt tot een bedrag gelijk aan driemaal de advieskosten, met een minimum van € 75.000 per jaar en met een maximum van € 2.500.000 per jaar.
Modelbepaling voor geschilbeslechting
De volgende voorwaarde, betreffende de geschilbeslechting, wordt ten minste opgenomen in de overeenkomst tussen de opdrachtgever en de opdrachtnemer:
–
Geschillen tussen partijen die gaan over een verschil van mening of verschil van inzicht over de door opdrachtnemer te leveren kwaliteit in relatie tot de gestelde contractvoorwaarden, worden voorgelegd aan door de burgerlijk rechter.
Modelbepalingen voor het rechtskarakter van de overeenkomst en de toepasselijke voorwaarden
De volgende voorwaarden, betreffende het rechtskarakter van de overeenkomst en de toepasselijke voorwaarden, worden ten minste opgenomen in de overeenkomst tussen de opdrachtgever en de opdrachtnemer:
De opdrachtnemer verklaart genoegzaam bekend te zijn met de toepasselijke (algemene) voorwaarden van de UAV 2012.
–
Door de opdrachtnemer zelf van toepassing verklaarde voorwaarden worden met de overeenkomst uitdrukkelijk uitgesloten.
Modelbepalingen voor de opdracht tot het realiseren van de versterkingswerkzaamheden en daaraan gerelateerde werkzaamheden
De volgende voorwaarden, betreffende de opdracht tot het realiseren van de versterkingswerkzaamheden en daaraan gerelateerde werkzaamheden worden ten minste opgenomen in de overeenkomst tussen de opdrachtgever en de opdrachtnemer:
–
De opdrachtnemer is verantwoordelijk voor de planningscoördinatie in het kader van tijdelijke huisvesting en informeert opdrachtgever over het moment van de (terug)verhuizing van de bewoner(s), uit te voeren door een door opdrachtgever zelf in te schakelen verhuizer. Kostenverhogende omstandigheden in het verhuizingsproces als gevolg van aan opdrachtnemer toe te rekenen wijzigingen in de uitvoerings- en daarmee verhuisplanning komen voor rekening van de opdrachtnemer.
–
De aansprakelijkheid van de opdrachtnemer is beperkt tot een maximum van € 2.500.000,- per gebeurtenis en per jaar, waarbij samenhangende gebeurtenissen als één gebeurtenis worden gezien.
–
In aanvulling op paragraaf 2, onderdeel 4, van de UAV 2012 worden bij onderlinge tegenstrijdigheden of onduidelijkheden in de verschillende contractdocumenten gehanteerd, in die volgorde:
de overeenkomst tussen opdrachtgever en opdrachtnemer;
c.
het uitvoeringsgereed ontwerp;
d.
de aanbieding.
Modelbepalingen voor kwaliteitsborging
De volgende voorwaarden, betreffende kwaliteitsborging, worden ten minste opgenomen in de overeenkomst tussen de opdrachtgever en de opdrachtnemer:
–
De opdrachtnemer voert de werkzaamheden uit onder een eigen kwaliteitsmanagementsysteem. Vanuit de opdrachtgever is geen sprake van nauwlettend toezicht tijdens de werkzaamheden. Het belangrijkste element van het kwaliteitsmanagement van de opdrachtnemer is dat deze zelf zijn productieprocessen en werkzaamheden in een door de opdrachtnemer op te stellen kwaliteitsplan beschrijft, risico’s identificeert en beheerst, tijdig afwijkingen signaleert en passende (correctieve of corrigerende) maatregelen neemt en dit hele proces regelmatig evalueert op doeltreffendheid. De hiermee gepaard gaande werkzaamheden en kosten zijn begrepen in de aanneemsom.
–
De opdrachtnemer geeft voor aanvang van de werkzaamheden in een keuringsplan aan voor welke onderdelen van het werk fotomateriaal, verificaties en keuringen zullen worden vastgelegd en uitgevoerd. De opdrachtgever heeft het recht aan te geven bij welke van deze momenten deze zelf of een vertegenwoordiger namens de opdrachtgever aanwezig zal zijn.
–
Van de uitgevoerde werkzaamheden legt de opdrachtnemer de gerealiseerde kwaliteit en werkwijze met fotomateriaal, verificaties en keuringen vast zodat daaruit tijdens en na realisatie op navolgbare wijze valt af te leiden dat de werkzaamheden volgens de eisen zijn uitgevoerd. De opdrachtnemer neemt deze informatie op in een rapport dat onderdeel is van het opleverdossier, zolang de Wet kwaliteitsborging voor het bouwen nog niet (helemaal) in werking is getreden.
De opdrachtgever of een door hem aangewezen partij mag altijd werkzaamheden van de opdrachtnemer en/of haar onderaannemer(s) inspecteren en/of keuren.
–
De opdrachtnemer verleent altijd medewerking aan de opdrachtgever voor het verrichten van een systeem-, proces- of producttoets. De opdrachtnemer levert hiervoor desgevraagd aan opdrachtgever de daartoe benodigde documenten en overige informatie. Indien sprake is van een onevenredige inspanning voor opdrachtnemer, dan kan deze eventuele gevolgen voor de planning en/of de aanneemsom inzichtelijk maken en komen deze kosten voor rekening van de opdrachtgever.
–
Inspecties, daaruit voortvloeiende of anderszins door de opdrachtgever afgegeven (goed)keuringen en/of termijnbetalingen ontslaan de opdrachtnemer op geen enkele wijze van zijn verplichtingen en/of aansprakelijkheid uit hoofde van de overeenkomst.
Modelbepaling voor garanties
De volgende voorwaarde voor de garanties wordt ten minste opgenomen in de overeenkomst tussen de opdrachtgever en de opdrachtnemer:
–
De opdrachtnemer verleent de opdrachtgever de garanties volgens de gestelde garantietermijnen, die zijn opgenomen in tabel 1.1.
Tabel 1.1 Garantietermijnen
Algemeen:
– Standaard garantietermijn, tenzij anders vermeld
6 jaar
Fundering:
– Paalfunderingen
10 jaar
– Funderingsconstructie m.b.t. het optrekken van vocht tot bovenzijde beganegrondvloer.
10 jaar
– Vloerisolatie 2 jaar volledig en 5 jaar aflopend
2 jaar
Gevels/extern:
– Elementen t.b.v. constructieve versterking
10 jaar
– Vooraf vervaardigde betonnen onderdelen
10 jaar
– Metselwerk
6 jaar
– Fabrieksmatig aangebrachte oppervlakte behandelingen/poeder coatings/ moffelwerk op alle onderdelen
5 jaar
– Kunststof dakbedekking (waaronder EPDM en PVC)
20 jaar
– Bitumineuze dakbedekking
10 jaar
– Gevel, dak en bergingen (incl. isolatie)
10 jaar
– Timmerwerk
6 jaar
– Kunststof kozijnen / ramen / deuren / beglazing
10 jaar
– Hang en sluitwerk
1 jaar
– Houten buitendeuren
6 jaar
– Garagedeuren, trap-, balkonhekken en soortgelijke materialen
2 jaar
– Zonwerende en/of isolerende beglazing
– Fabrieksgarantie op zonwerende en/of isolerende beglazing
3 jaar
10 jaar
– Coating Dakplaten
– Fabrieksgarantie op coating dakplaten
10 jaar
20 jaar
– Dakgoten en hemelwaterafvoeren:
• Kunststof
• Zink/ verzinkt
– Indien niet aantoonbaar het voorgeschreven onderhoud is uitgevoerd
6 jaar
6 jaar
3 jaar
– Geïsoleerde kantplanken
6 jaar
– Bestrating op verzakking
6 maand
Intern:
– Dagkant betimmeringen en vensterbanken
5 jaar
– Kromtrekken bewegende delen in binnen- en buitenkozijnen meer dan 10mm t.o.v. de loodlijn
1 jaar
– Schilderwerk (op hechting)
1 jaar
– Behangwerk (op hechting)
1 jaar
– Tegelwerk
5 jaar
– Voegwerk
5 jaar
– Kitwerk
3 jaar
– Wand-, vloer-, trap- en plafondafwerkingen welke geen constructieve functie hebben, indien en voor zover niet uitgezonderd in de garantie-uitsluitingen dan wel zoveel korter als geldt in gevolge van de garantietermijnen
2 jaar
– Meer dan normale verkleuring van stuc- en spuitwerk
6 maand
– Natuur- en kunststeen onderdelen
5 jaar
– Aanrechtbladen
1 jaar
E-Installatie:
– Installatie zonnepanelen en omvormer
2 jaar
– Fabrieksgarantie op de zonnepanelen en de omvormer, gegeven een vermogensgarantie van 90% na 10 jaar
10 jaar
– Elektrotechnische installaties
2 jaar
– Meet- en regeltechniek
2 jaar
W-installatie:
– Installatie mechanische ventilatie
2 jaar
– Fabrieksgarantie op de mechanische ventilatie componenten
2 jaar
– Installatie warm- en koud tapwater installaties
2 jaar
– Installatie verwarmingsinstallaties
2 jaar
– Fabrieksgarantie op boiler en verwarmingsinstallaties
– Indien fabrikant langere termijnen aanhoud worden deze beschikbaar gesteld en aangehouden.
2 jaar
– Sanitair
1 jaar
– Buitenriolering + drainage
2 jaar
– Binnenriolering
5 jaar
Overig:
– Zonwering
2 jaar
Modelbepalingen voor opleververplichtingen
De volgende voorwaarden voor de opleververplichtingen worden ten minste opgenomen in de overeenkomst tussen de opdrachtgever en de opdrachtnemer:
–
Het werk wordt alleen dan overeenkomstig paragraaf 10, onderdeel 1, van de UAV 2012 door de opdrachtgever geaccepteerd en als opgeleverd beschouwd indien de opdrachtnemer heeft voldaan aan alle onderstaande verplichtingen:
a.
Het werk door de opdrachtnemer volledig is gerealiseerd conform het uitvoeringsgereed ontwerp en in overeenstemming met de eisen zoals vastgelegd in de contractdocumenten, de vergunningen en alle overige toepasselijke publiek- en privaatrechtelijke voorschriften en richtlijnen, een en ander in goede en volledige werking, gereed en geschikt voor ingebruikname. Voldoet het werk niet aan die eisen dan is er sprake van een gebrek. Een gebrek wordt door de opdrachtnemer onverwijld hersteld en kan tot die tijd oplevering in de weg staan.
b.
Alle aanpassingen aan tot het werk behorende technische installaties zijn bij de oplevering ingeregeld en getest en werken naar behoren conform de daaraan volgens de overeenkomst gestelde eisen, waarbij geldt dat voor zover deze technische installaties nog niet volledig ingeregeld kunnen zijn, deze, zodra zij ingeregeld kunnen worden, door de opdrachtnemer binnen de onderhoudsperiode worden ingeregeld.
c.
Alle tot het werk behorende, zowel openbare als niet openbare, infrastructuur is gerealiseerd en alle tot het werk behorende voorzieningen functioneren deugdelijk.
d.
De opdrachtnemer coördineert de aansluiting van het werk op stadsverwarming, waterleiding, riolering, gas en elektriciteit en ook op het telefoon- en internet/Wi-Fi netwerk zodanig, dat die voltooid (en werkend) zijn bij oplevering. Indien er al sprake is van een voltooide en werkende aansluiting, dan draagt opdrachtnemer zorg dat deze aansluiting werkend is bij oplevering.
e.
De opdrachtgever ondertekent een proces-verbaal van oplevering en keurt het werk goed.
f.
De opdrachtnemer overlegt aan de opdrachtgever een volledig opleverdossier dat aan de daaraan gestelde eisen voldoet, waaronder in ieder geval begrepen de gegevens en bescheiden die volledig inzicht geven in de nakoming van de overeenkomst en daarvoor uitgevoerde werkzaamheden zoals keuringsrapporten, (revisie)tekeningen en berekeningen betreffende de tot stand gebrachte werkzaamheden en eventueel bijbehorende installaties, een beschrijving van de toegepaste materialen en installaties, en gebruikshandleidingen en/of onderhoudsinstructies en garantieverklaring(en) van de opdrachtnemer en leveranciers en/of onderaannemers.
–
Ingebruikneming van het gebouw door de opdrachtgever betekent geen aanvaarding van het werk en ook niet dat het werk als opgeleverd kan worden beschouwd.
Modelbepaling voor aansprakelijkheid voor gebreken na oplevering
De volgende voorwaarde voor de aansprakelijkheid voor gebreken wordt ten minste opgenomen in de overeenkomst tussen de opdrachtgever en de opdrachtnemer:
–
Paragraaf 12, onderdelen 1 en 2 van de UAV 2012 zijn niet van toepassing. De opdrachtnemer is aansprakelijk voor gebreken die bij de oplevering van het werk niet zijn ontdekt, tenzij deze gebreken niet aan de opdrachtnemer zijn toe te rekenen.
Modelbepaling voor verzekering
De volgende voorwaarde voor de verzekering wordt ten minste opgenomen in de overeenkomst tussen de opdrachtgever en de opdrachtnemer:
–
In aanvulling op de in paragraaf 43b van de UAV 2012 genoemde personen worden ook onderaannemers, neven-opdrachtnemers en overige bij de uitvoering van de werkzaamheden betrokken partijen als verzekerden aangemerkt.
Modelbepalingen voor geschilbeslechting
De volgende voorwaarden voor de geschilbeslechting worden ten minste opgenomen in de overeenkomst tussen de opdrachtgever en de opdrachtnemer:
Geschillen tussen partijen die gaan over een verschil van mening en verschil van inzicht over de door opdrachtnemer te leveren kwaliteit in relatie tot de gestelde contractvoorwaarden en andere uit de overeenkomst voortvloeiende verplichtingen, worden voorgelegd aan de burgerlijk rechter.
Tabel 2.1 Standaardbedragen vergoeding uitvoering opname en beoordeling in eigen beheer
Twee-onder-één-kap
€ 10.000
€ 22.000
€ 30.000
Vrijstaand
€ 20.000
€ 37.000
€ 42.000
Agrarisch bedrijf
€ 45.000
€ 60.000
€ 85.000
1 MRS: Modale-responsspectrumberekening als bedoeld in de NPR 9998:2020
2 NLPO: Niet-lineaire push-over-berekening als bedoeld in de NPR 9998:2020
3 NLTH: Niet-lineair(e) tijdsdomein(berekening als bedoeld in de NPR 9998:2020
Tabel 2.2 Standaardbedragen vergoeding schade
Compensatie voor ongemak voor de tijd die een eigenaar of bewoner moet vrijmaken voor de opname en beoordeling van zijn gebouw en de uitvoering van de versterkingsmaatregelen aan dat gebouw
Voor overlast door de opname en beoordeling van een gebouw:
€ 29,55, voor overlast wanneer een bureaustudie nodig is;
€ 295,45, voor overlast door de opname op locatie;
€ 413,65, voor overlast door een opname waarbij extra werkzaamheden nodig zijn om deze uit te voeren.
Voor overlast door de uitvoering van de versterkingsmaatregelen:
€ 709,15
Vergoeding voor externe opslag voor goederen indien noodzakelijk tijdens versterking
€ 47,10
Vergoeding voor het verlies van zelf aangebrachte voorzieningendoor een rechtmatige gebruiker
€ 3.000,00
Vergoeding voor externe overnachting
€ 115,00
Vergoeding voor het zelf regelen van tijdelijke huisvesting
€ 3.000,00
Vergoeding voor de kosten voor het verbruik van gas, water en elektra door de aannemer, als deze kosten niet vergoed worden via het versterkingsbudget
€ 21,20 per week
Vergoeding voor de schoonmaak bij oplevering na versterking
€ 175,00
Vergoeding voor extra af te leggen kilometers woon-werkverkeer vergeleken met de huidige reisafstand
€ 0,28 per kilometer
Bijlage
3
Checklist voor opname van een mogelijk aan een typologie toe te delen gebouw, behorende bij artikel 10.1 van deze regeling
Onderstaande checklist is de basis voor de opname van een gebouw dat mogelijk onder een typologie valt. De checklist bestaat uit zes onderdelen. Tabel 3.1 betreft aspecten die in de opname altijd aan bod moeten komen, voor alle gebouwen die naar verwachting aan een typologie kunnen worden toegedeeld. Tabel 3.2 ziet op aspecten in de opname van gebouwen die naar verwachting in de typologie STAAL-A vallen. Tabel 3.3 gaat over aspecten in de opname van gebouwen met metselwerk als materiaal van de constructie. De tabellen 3.4 en 3.5 zien op het vaststellen van scheurvorming voor gebouwen met metselwerk als materiaal van de constructie. Tot slot ziet tabel 3.6 op de onderdelen die mogelijk een uitsluitingsgrond kunnen vormen zodat het gebouw niet aan de betreffende typologie kan worden toegedeeld.
Tabel 3.1 Vast te stellen aspecten voor alle gebouwen
Materiaal constructie
(richting X)
○ Staal
○ Metselwerk
○ Beton (ter plaatse gestort)
○ Beton (geprefabriceerd)
○ Hout
○ Anders of onbekend
Definieer in inspectierapport X en Y richting (in plattegrond schets)
Constructiesysteem
(richting X en richting Y)
○ Kolom-Balk
○ Raamwerk momentvast
○ Raamwerk met schoren
○ Portaalconstructie Hybride
○ Schijfwerking wanden
○ Doorgaande betonnen vloeren
○ Anders
Voor beide hoofddraagrichtingen afzonderlijk bepalen
Aantal bouwlagen, plus eventueel een zolder
Noteer aantal:
Indien van toepassing: noteer de gootlijn (ter hoogte van welk niveau vloer)
Vrijstaand of (seriematig) geschakeld
○ Vrijstaand
○ Seriematig geschakeld
○ Niet-seriematig geschakeld
○ Anders
1 De kolom Opmerkingen is met name bedoeld voor die gevallen waarbij ‘anders’ of ‘onbekend’ is geconstateerd
Tabel 3.2 Vast te stellen aspecten voor gebouwen met typologie STAAL-A
Maximale breedte van de hal
Noteer de maximale breedte van de hal in meters
Maximale lengte van de hal
Noteer de maximale lengte van de hal in meters
Maximale hoogte van de hal
Noteer de maximale hoogte van de hal in meters
Dakvorm
○ Plat dak
○ Lessenaarsdak
○ Zadeldak
○ Dak met kilgoot
○ Anders
Gevelinvulling
○ Stalen beplating
○ Sandwichpanelen
○ Gevel met binnendoos
○ Metselwerk borstwering (tot 1,2 meter)
○ Anders
Gewicht van de gevel
Noteer het gewicht van de gevel in kN/m2
Gewicht van het dakpakket
Noteer het gewicht van de gevel in kN/m2
Tabel 3.3 Aspecten vast te stellen voor gebouwen met metselwerk als materiaal van de constructie
Materiaal vloeren tweede (en hogere) bouwlaag (ten minste 80%)
○ Beton
○ Hout
○ Anders
Bij laagbouw is het materiaal van de vloer van de tweede bouwlaag (de eerste verdiepingsvloer) van belang. Een zoldervloer wordt niet beschouwd.
Opbouw metselwerk in gevel
○ Steensmuur, geen spouw
○ Spouwmuur met steensbuitenblad
○ Betonnen buitenblad
○ Anders of onbekend
Percentage openingenlangsgevel (indien van toepassing)
Waarde:
Maatgevende doorsnede is die horizontale doorsnede waarin het aandeel metselwerk het kleinst is. Kozijnen, ramen, puien behoren alle tot de openingen.
Tabel 3.4 Aanwezigheid scheurvorming vast te stellen voor gebouwen met metselwerk als materiaal van de constructie
Aanwezigheid scheurvorming in draagconstructie
Ja/nee
Indien ja, geef schadeklasse op basis van tabel 3.4.
Tabel 3.5 Overzicht van schadeklasses, behorende bij tabel 3.4
Enige scheurvorming in metselwerk. Kleine scheuren, meestal beperkt tot pleisterwerk, die eenvoudig kunnen worden weggewerkt
1:1.600 – 1:300
2
Licht
1 tot 5 mm
Scheuren kunnen aan de buitenzijde zichtbaar zijn en kunnen tot vochtdoorslag leiden. Deuren en ramen klemmen dicht, geringe scheurvorming, kan eenvoudig hersteld worden.
1:1.600 – 1:300
Functioneel
3
Matig
5 tot 15 mm, of meerdere scheuren >3 mm
Deuren en ramen klemmen. Mogelijke schade aan nutsaansluitingen. Vochtdoorslag mogelijk. Scheuren zijn zodanig dat metselwerk dient te worden hersteld.
Deze bijlage ziet op de beoordeling of wordt voldaan aan de veiligheidsnorm voor een aan een typologie toegedeeld gebouw aan de hand van de typologie, de ontwerpdatum, locatie en afmetingen van het gebouw, de toegepaste ontwerpnorm – indien bekend – en de NPR 9998, bedoeld in artikel 10f, eerste lid, onderdeel a, van het Besluit. Deze bijlage bevat daartoe vlekkentabellen (onderdeel 5b van deze bijlage) en een toelichting daarop in de vorm van een aantal te doorlopen stappen (onderdeel 5a van deze bijlage).
Concreet moet deze bijlage worden toegepast bij gebouwen die vallen onder de typologie Staal-A, opgenomen in bijlage 4, onderdeel A, bij deze regeling. Dit betreft gebouwen met een draagconstructie van staal, één bouwlaag en een rechthoekige plattegrond.
Onderdeel
5a
Stappen bij toepassen vlekkentabellen
Stap 1 Bepaal of er sprake is van een bebouwde of onbebouwde omgeving
Stel vast of het te beoordelen gebouw zich bevindt in een bebouwde of in een onbebouwde omgeving. Er is sprake van een bebouwde omgeving als in een straal van 500 meter rondom het gebouw 10% of meer van de oppervlakte bebouwd is met gebouwen met een hoogte van 7 meter of meer. Wanneer dit niet het geval is, dan spreekt men van een onbebouwde omgeving.
Als er sprake is van een bebouwde omgeving, ga verder met stap 1A.
Als er sprake is van een onbebouwde omgeving, ga verder met stap 2.
Stap 1A Pas de uitkomst ‘bebouwde omgeving’ zo nodig aan de hand van ontwerpberekeningen aan
Kijk of er constructieve ontwerpberekeningen beschikbaar zijn voor het gebouw.
Als uit de constructieve ontwerpberekeningen blijkt dat er in de ontwerpberekeningen rekening is gehouden met een onbebouwde omgeving, dan wordt van onbebouwde omgeving uitgegaan. Mochten er geen constructieve ontwerpberekeningen beschikbaar zijn, dan wordt de uitkomst bebouwde omgeving uit stap 1, niet bijgesteld. Ga verder met stap 2.
Stap 2 Bepaal de afmetingen van het gebouw
Stel eerst de maximale breedte van het gebouw vast om te bepalen welke vlekkentabel gehanteerd moet worden. Bepaal vervolgens de maximale lengte en maximale hoogte van het gebouw.
Stap 3 Bepaal welke vlekkentabel van toepassing is
Om te bepalen welke vlekkentabel van toepassing is, wordt gekeken of het gebouw in een bebouwde (stap 3A) of in een onbebouwde omgeving (stap 3B) ligt.
Stap 3A Bebouwde omgeving
Als sprake is van een gebouw in een bebouwde omgeving, dan is tabel 5.1, 5.2, 5.3 of 5.4 van toepassing. Bepaal met de vastgestelde breedte van het gebouw welke van deze vlekkentabellen moet worden gebruikt:
–
tabel 5.1 ziet op een gebouw met een breedte van 10 meter;
–
tabel 5.2 ziet op een gebouw met een breedte van 20 meter;
–
tabel 5.3 ziet op een gebouw met een breedte van 30 meter;
–
tabel 5.4 ziet op een gebouw met een breedte van 40 meter.
Ligt de breedte van een gebouw tussen de genoemde breedtes van 10, 20, 30 en 40 meter in (een gebouw is bijvoorbeeld 15 meter breed), dan moet tussen de twee vlekkentabellen moet worden geïnterpoleerd. Dit komt aan de orde in stap 4.
Stap 3B Onbebouwde omgeving
Als sprake is van een gebouw in een onbebouwde omgeving, dan is tabel 5.5, 5.6, 5.7 of 5.8 van toepassing. Bepaal met de vastgestelde breedte van de gebouw welke van deze vlekkentabellen moet worden gebruikt:
–
tabel 5.5 ziet op een gebouw met een breedte van 10 meter;
–
tabel 5.6 ziet op een gebouw met een breedte van 20 meter;
–
tabel 5.7 ziet op een gebouw met een breedte van 30 meter;
–
tabel 5.8 ziet op een gebouw met een breedte van 40 meter.
Optioneel: gebouw ontworpen met TGB 1972 of later
De tabellen 5.5 tot en met 5.8 zijn van toepassing op gebouwen in de ongebouwde omgeving, ongeacht met welke windbelastingsnormen het gebouw is ontworpen.
Maar: wanneer een gebouw is ontworpen met de windbelastingsnorm Technische Grondslagen voor de berekening van bouwconstructies – TGB 1972 (hierna: TGB 1972) of een opvolger daarvan, dan mag tabel 5.9, 5.10, 5.11 of 5.12 worden gehanteerd. Deze tabellen zijn minder conservatief dan de tabellen 5.5 tot en met 5.8.
Als bekend is dat het gebouw is ontworpen met de TGB 1972 of een opvolger daarvan, dan kan aan de hand van de vastgestelde breedte van de bedrijfshal te tabel worden bepaald:
- tabel 5.9 ziet op een gebouw met een breedte van 10 meter;
- tabel 5.10 ziet op een gebouw met een breedte van 20 meter;
- tabel 5.11 ziet op een gebouw met een breedte van 30 meter;
- tabel 5.12 ziet op een gebouw met een breedte van 40 meter.
Ligt de breedte van een gebouw tussen de genoemde breedtes van 10, 20, 30 en 40 meter in (een gebouw is bijvoorbeeld 15 meter breed), dan moet tussen de twee vlekkentabellen moet worden geïnterpoleerd. Dit komt aan de orde in stap 4.
De vlekkentabellen zien op gebouwen met een breedte van minimaal 10 meter en maximaal 40 meter, een lengte van minimaal 10 meter en maximaal 160 meter en een hoogte van minimaal 4 en maximaal 10 meter. Bij gebouwen te smal of te breed, te laag of te hoog of te kort of te lang zijn om onder deze typologie te vallen, mogen de tabellen niet worden gebruikt door de waarden daarin te extrapoleren. Voor die gebouwen geldt dat ze niet onder deze typologie vallen en individueel met de NPR 9998 moeten worden beoordeeld. Extrapolatie van de waarden in de vlekkentabellen is voor deze gebouwen dus niet toegestaan.
Ga verder met stap 4.
Stap 4 Lees de vlekkentabel af voor het gebouw
Zoek de vlekkentabel op die van toepassing op het gebouw aan de hand van de vastgestelde breedte van het gebouw, of het gebouw in een bebouwde of onbebouwde omgeving ligt en eventueel of TGB 1972 of een latere windbelastingsnorm is toegepast bij het ontwerp.
Kijk in de van toepassing zijnde tabel aan de hand van de vastgestelde hoogte en de vastgestelde lengte van het gebouw welke cel van de tabel van toepassing is.
De cellen bevatten getallen. Het getal in de cel geeft de seismische weerstand aan die het gebouw ten minste moet hebben, vergeleken met de aardbevingsbelasting op dat gebouw, wil het gebouw voldoen aan de veiligheidsnorm.
Is het getal in de cel in normaal lettertype, dan voldoet het gebouw aan de veiligheidsnorm, ongeacht het getal in de desbetreffende cel. De seismische weerstand is vergeleken met de aardbevingsbelasting hoog genoeg. De aardbevingsbelasting hoeft niet te worden berekend. Er zijn geen maatregelen nodig.
–
Is het getal in de cel vet en cursief weergegeven, dan moet worden bekeken of het gebouw aan de veiligheidsnorm voldoet. Dit wordt gedaan door bekijken of het betreffende getal (de waarde van de seismische weerstand van het gebouw) gelijk is aan of hoger is dan de berekende aardbevingsbelasting op het gebouw; zo ja, dan voldoet het gebouw aan de veiligheidsnorm.
–
is het in vet en cursief weergegeven getal lager dan (de waarde van de seismische weerstand van het gebouw) lager dan de berekende aardbevingsbelasting op dat gebouw, dan voldoet het gebouw niet aan de veiligheidsnorm. Dan moeten alle soorten maatregelen in ogenschouw worden genomen om het gebouw alsnog te laten voldoen aan de veiligheidsnorm.
Als sprake is van een getal in de cel in normaal lettertype, kan het voorkomen dat een gebouw aan de veiligheidsnorm voldoet maar dat desondanks het zogenoemde ‘uit-het-vlak’-bezwijken van gemetselde, niet-dragende binnenwanden een risico vormt. In dit geval worden voor deze elementen separate uit-het-vlak maatregelen getroffen. Globaal blijft het tot typologie Staal-A behorende gebouw wel aan de veiligheidsnorm voldoen.
Zoals bij stap 3 is aangegeven, wordt voor de betreffende waarden geïnterpoleerd tussen de tabellen als de breedte van een gebouw tussen de genoemde breedtes van 10, 20, 30 en 40 meter in ligt. Zo wordt bij een hal van 15 meter breed in een bebouwde omgeving geïnterpoleerd tussen de tabellen 5.1 en 5.2 voor de betreffende waarden. Hierbij is het lettertype van de cellen niet relevant; het gaat alleen om de waarden in de cellen (de getallen).
Als de geïnterpoleerde waarde groter is dan of gelijk is aan 0,50, dan voldoet het gebouw aan de veiligheidsnorm.
Als de geïnterpoleerde waarde kleiner is dan 0,50, dan moet de waarde worden vergeleken met de te berekenen aardbevingsbelasting op dat gebouw.
Berekening van de aardbevingsbelasting
Als sprake is van een getal getal in een cel in vet en cursief, dan wordt zoals gezegd dat getal (de waarde van de seismische weerstand van het gebouw) vergeleken met de te berekenen aardbevingsbelasting op dat gebouw. De aardbevingsbelasting op het gebouw wordt berekend aan de hand van de locatie van het gebouw en de NPR:9998. De berekening gaat volgens de formule:
p * ag;s * 1,1
waarbij p en ag;s achtereenvolgens staan voor:
p: de verhouding tussen de piekgrondversnelling en de plateauwaarde van de aardbevingsbelasting;
ag;s: de rekenwaarde van de piekgrondversnelling.
De waarden van p en ag;s voor de locatie van het gebouw zijn af te lezen uit de NPR-webtool, die behoort bij de NPR 9998. De NPR-webtool is te raadplegen op de http://seismischekrachten.nen.nl. Bij het invullen van de gegevens in de NPR-webtool moet worden uitgegaan van tijdvak 5 en een herhalingstijd van 2.475 jaar. Daarnaast moet een horizontale richting worden gehanteerd.
Onderdeel
5b
Vlekkentabellen
Overzicht vlekkentabellen
10
tabel 5.1
tabel 5.5 (optioneel tabel 5.9, bij TGB 1972 of later)
20
tabel 5.2
tabel 5.6 (optioneel tabel 5.10, bij TGB 1972 of later)
30
tabel 5.3
tabel 5.7 (optioneel tabel 5.11, bij TGB 1972 of later)
40
tabel 5.4
tabel 5.8 (optioneel tabel 5.12, bij TGB 1972 of later)
Vlekkentabellen 5.1 t/m 5.4 – bebouwde omgeving
Tabel 5.1 Gebouw breedte van 10 meter, ligt in bebouwde omgeving
≥ 4 en < 5
0,46
0,33
0,27
0,23
0,21
0,17
≥ 5 en < 6
0,52
0,38
0,30
0,26
0,23
0,19
≥ 6 en < 7
0,58
0,43
0,34
0,29
0,26
0,21
≥ 7 en < 8
0,62
0,47
0,37
0,32
0,28
0,23
≥ 8 en < 9
0,67
0,50
0,41
0,34
0,30
0,25
≥ 9 en < 10
0,70
0,53
0,43
0,37
0,32
0,26
= 10
0,80
0,61
0,49
0,42
0,37
0,30
Tabel 5.2 Gebouw breedte van 20 meter, ligt in bebouwde omgeving
≥ 4 en < 5
0,28
0,22
0,18
0,16
0,14
0,12
≥ 5 en < 6
0,33
0,25
0,21
0,18
0,16
0,13
≥ 6 en < 7
0,38
0,27
0,23
0,20
0,18
0,15
≥ 7 en < 8
0,42
0,30
0,25
0,22
0,19
0,16
≥ 8 en < 9
0,46
0,34
0,28
0,23
0,21
0,17
≥ 9 en < 10
0,49
0,36
0,30
0,25
0,22
0,18
= 10
0,57
0,42
0,34
0,29
0,26
0,21
Tabel 5.3 Gebouw breedte van 30 meter, ligt in bebouwde omgeving
≥ 4 en < 5
0,22
0,17
0,14
0,12
0,11
0,10
≥ 5 en < 6
0,24
0,20
0,16
0,14
0,13
0,11
≥ 6 en < 7
0,28
0,22
0,18
0,16
0,14
0,12
≥ 7 en < 8
0,32
0,24
0,20
0,17
0,15
0,13
≥ 8 en < 9
0,36
0,26
0,21
0,18
0,16
0,14
≥ 9 en < 10
0,38
0,28
0,23
0,20
0,18
0,15
= 10
0,45
0,33
0,27
0,23
0,20
0,17
Tabel 5.4 Gebouw breedte van 40 meter, ligt in bebouwde omgeving
≥ 4 en < 5
0,19
0,14
0,12
0,11
0,10
0,09
≥ 5 en < 6
0,21
0,16
0,14
0,12
0,11
0,10
≥ 6 en < 7
0,24
0,18
0,15
0,13
0,12
0,10
≥ 7 en < 8
0,25
0,20
0,17
0,14
0,13
0,11
≥ 8 en < 9
0,29
0,22
0,18
0,16
0,14
0,12
≥ 9 en < 10
0,32
0,24
0,19
0,17
0,15
0,13
= 10
0,37
0,28
0,23
0,19
0,17
0,15
Vlekkentabellen 5.5 t/m 5.8 – onbebouwde omgeving
Tabel 5.5 Gebouw breedte van 10 meter, ligt in onbebouwde omgeving
≥ 4 en < 5
0,48
0,34
0,28
0,24
0,21
0,18
≥ 5 en < 6
0,62
0,44
0,34
0,29
0,26
0,21
≥ 6 en < 7
0,74
0,53
0,41
0,35
0,31
0,24
≥ 7 en < 8
0,85
0,61
0,48
0,41
0,35
0,27
≥ 8 en < 9
0,95
0,69
0,54
0,44
0,38
0,29
≥ 9 en < 10
1,00
0,73
0,58
0,48
0,40
0,31
= 10
1,05
0,77
0,61
0,50
0,43
0,33
Tabel 5.6 Gebouw breedte van 20 meter, ligt in onbebouwde omgeving
≥ 4 en < 5
0,29
0,23
0,19
0,16
0,13
0,10
≥ 5 en < 6
0,38
0,29
0,24
0,19
0,16
0,12
≥ 6 en < 7
0,47
0,33
0,27
0,22
0,19
0,14
≥ 7 en < 8
0,55
0,39
0,31
0,25
0,21
0,16
≥ 8 en < 9
0,63
0,44
0,34
0,28
0,23
0,28
≥ 9 en < 10
0,68
0,48
0,37
0,30
0,26
0,20
= 10
0,73
0,52
0,40
0,33
0,28
0,21
Tabel 5.7 Gebouw breedte van 30 meter, ligt in onbebouwde omgeving
≥ 4 en < 5
0,24
0,18
0,14
0,11
0,09
0,07
≥ 5 en < 6
0,27
0,22
0,17
0,14
0,11
0,09
≥ 6 en < 7
0,34
0,26
0,20
0,16
0,13
0,10
≥ 7 en < 8
0,41
0,29
0,22
0,18
0,15
0,12
≥ 8 en < 9
0,47
0,33
0,25
0,20
0,17
0,13
≥ 9 en < 10
0,51
0,36
0,27
0,22
0,19
0,14
= 10
0,55
0,39
0,30
0,24
0,20
0,15
Tabel 5.8 Gebouw breedte van 40 meter, ligt in onbebouwde omgeving
≥ 4 en < 5
0,20
0,14
0,11
0,09
0,07
0,05
≥ 5 en < 6
0,25
0,17
0,13
0,11
0,09
0,07
≥ 6 en < 7
0,29
0,20
0,15
0,12
0,10
0,08
≥ 7 en < 8
0,32
0,23
0,18
0,14
0,12
0,09
≥ 8 en < 9
0,37
0,26
0,20
0,16
0,13
0,10
≥ 9 en < 10
0,41
0,28
0,22
0,18
0,15
0,11
= 10
0,45
0,31
0,24
0,19
0,16
0,12
Vlekkentabellen 5.9 t/m 5.12 – onbebouwde omgeving, optioneel voor een gebouw ontworpen met TGB 1972 of later
Tabel 5.9 Gebouw breedte van 10 meter, ligt in onbebouwde omgeving, optioneel voor gebouw ontworpen met TGB 1972 of later
≥ 4 en < 5
0,48
0,34
0,28
0,24
0,21
0,18
≥ 5 en < 6
0,62
0,44
0,34
0,29
0,26
0,22
≥ 6 en < 7
0,74
0,53
0,41
0,35
0,31
0,26
≥ 7 en < 8
0,85
0,61
0,48
0,41
0,36
0,30
≥ 8 en < 9
0,96
0,70
0,55
0,47
0,41
0,34
≥ 9 en < 10
1,06
0,77
0,61
0,50
0,46
0,38
= 10
1,15
0,85
0,67
0,55
0,50
0,41
Tabel 5.10 Gebouw breedte van 20 meter, ligt in onbebouwde omgeving, optioneel voor gebouw ontworpen met TGB 1972 of later
≥ 4 en < 5
0,29
0,23
0,19
0,17
0,15
0,13
≥ 5 en < 6
0,38
0,29
0,24
0,21
0,19
0,16
≥ 6 en < 7
0,47
0,33
0,28
0,24
0,22
0,19
≥ 7 en < 8
0,55
0,39
0,32
0,28
0,25
0,21
≥ 8 en < 9
0,64
0,45
0,36
0,31
0,28
0,24
≥ 9 en < 10
0,71
0,51
0,40
0,35
0,31
0,26
= 10
0,79
0,56
0,44
0,38
0,33
0,28
Tabel 5.11 Gebouw breedte van 30 meter, ligt in onbebouwde omgeving, optioneel voor gebouw ontworpen met TGB 1972 of later
≥ 4 en < 5
0,24
0,18
0,15
0,14
0,13
0,11
≥ 5 en < 6
0,27
0,23
0,19
0,17
0,15
0,13
≥ 6 en < 7
0,34
0,27
0,23
0,20
0,18
0,16
≥ 7 en < 8
0,41
0,31
0,26
0,23
0,20
0,18
≥ 8 en < 9
0,48
0,36
0,29
0,26
0,23
0,20
≥ 9 en < 10
0,54
0,38
0,33
0,28
0,25
0,22
= 10
0,60
0,42
0,36
0,31
0,28
0,23
Tabel 5.12 Gebouw breedte van 40 meter, ligt in onbebouwde omgeving, optioneel voor gebouw ontworpen met TGB 1972 of later
Vlekkenkaart, behorende bij typologie Metselwerk-D
G
Vlekkenkaart, behorende bij typologie Beton1a
H
Vlekkenkaart, behorende bij typologie Beton1b
I
Vlekkenkaart, behorende bij typologie Beton1c
J
Vlekkenkaart, behorende bij typologie Prefab1
Bijlage
7
Voorwaarden voor individuele beoordeling van een gebouw volgens de NPR 9998, behorende bij artikel 10.6 van deze regeling
De individuele beoordeling (inclusief de opname op locatie, bedoeld in artikel 10f, vijfde lid, van het besluit) van een gebouw volgens de NPR 9998 vindt plaats met inachtneming van de volgende voorwaarden:
1.
Indien voor de locatie van het gebouw onvoldoende relevante grondgegevens beschikbaar zijn, wordt aanvullend grondonderzoek uitgevoerd.
2.
Indien dit nodig is voor het beoordelen of een gebouw voldoet aan de veiligheidsnorm vindt uitgebreid onderzoek naar en beoordeling van de fundering plaats conform de NEN 8707+C1:2020. Hierbij moet de scheefstand / de relatieve rotatie van het gebouw ten opzichte van het maaiveld in acht worden genomen. Hierbij kan waarbij gebruik worden gemaakt van onderstaande tabel:
Tabel 7.1 Situaties met noodzaak tot onderzoek en beoordeling fundering
Fundering na 1985 en geen constructieve schade bovengronds of scheefstand/relatieve rotatie >1:75
Geen beoordeling NEN 8707+C1:2020 nodig
Fundering na 1985 en wel constructieve schade bovengronds of scheefstand/relatieve rotatie >1:75
Beoordeling volgens NEN 8707 +C1:2020 nodig (berekening)
Fundering voor 1985 en wel constructieve schade bovengronds of scheefstand/relatieve rotatie >1:75
Beoordeling volgens NEN8707 +C1:2020 nodig (berekening)
Fundering voor 1985 en geen constructieve schade bovengronds:
– Meting scheefstand/relatieve rotatie < 10 mm/m (1/100) en geen aanzienlijke toename te verwachten
– Meting scheefstand/relatieve rotatie >10 maar < 13 mm/m en/of enige toename te verwachten
Onder voorbehoud geen beoordeling NEN 8707 +C1:2020 nodig; vaststellen met zakkingsmeting
Beoordeling volgens NEN 8707 +C1:2020 nodig (berekening)
3.
In geval van scheuren in metselwerk wordt voor het bepalen of sprake is van constructieve schade gebruik gemaakt van de schadeklasse, opgenomen in de tabel met overzicht van schadeklassen, opgenomen in bijlage 3, waarbij schades vanaf schadeklasse 3 (scheuren met een wijdte tussen 5 en 15 mm of meerdere scheuren met een wijdte van 3 mm of groter) in ieder geval gezien worden als constructieve schade.
4.
Bij het bepalen van de aanwezigheid van constructieve schade bovengronds wordt de schade beoordeeld met inachtneming van het totaalbeeld van scheuren en verzakkingen het gehele scheur- en zakkingspatroon en de mogelijke onderliggende oorzaken (bijvoorbeeld de staat van de fundering).
5.
Delen van gebouwen die niet voor verblijf van mensen zijn bedoeld (zoals bijgebouwen, schuren en garages) worden in de beoordeling meegenomen, indien deze gebouwdelen in gevolgklasse CC1b, bedoeld in tabel 2.1, van de NPR 9998 vallen.
6.
Indien dit nodig is om te beoordelen of een gebouw voldoet aan de veiligheidsnorm worden niet-seismische, constructieve elementen van het gebouw in de beoordeling meegenomen.
7.
Verzwakte delen van de constructie (boven- en ondergronds) worden in de beoordeling meegenomen, in de tijdens opname vastgestelde technische staat, en vervolgens op de voor seismische beoordeling benodigde wijze gemodelleerd.
8.
Er wordt gebruik gemaakt van die rekenmethode die past bij het gebouw, waarbij voldoende toename van detail van analyse plaatsvindt om daadwerkelijk te kunnen bepalen dat een gebouw aan de veiligheidsnorm voldoet. Indien uit de meest gedetailleerde berekening blijkt dat een gebouw niet aan de veiligheidsnorm voldoet, worden maatregelen bepaald.
9.
Voor het opstellen van het versterkingsadvies wordt gebruik gemaakt van een model dat door de Minister beschikbaar is gesteld op www.nationaalcoordinatorgroningen.nl.
Bijlage
8
Voorwaarden bepaling maatregelen, behorende bij artikel 10.7 van deze regeling
De bepaling welke soort maatregelen nodig is, bedoeld in artikel 10.7, vindt plaats met inachtneming van de volgende voorwaarden:
1.
Er wordt gebruik gemaakt van de standaardmaatregelen met, voor zover mogelijk de bijbehorende kostenramingen, die zijn opgenomen in de Groninger Maatregelen catalogus die als webtool beschikbaar is gesteld op www.maatregelencatalogus.nl.
2.
Details van maatregelen worden aangevuld met een detailberekening die is gebaseerd op de maximale op te nemen kracht om te kunnen voldoen aan de veiligheidsnorm.
3.
Er wordt rekening mee gehouden of een gebouw is aangewezen als:
Alleen herstel van verzwakte delen van de constructie dat nodig is om ervoor te zorgen dat het gebouw kan voldoen aan de veiligheidsnorm, wordt meegenomen als onderdeel van de versterkingsmaatregelen.
5.
In het versterkingsadvies wordt duidelijk aangeven welke maatregelen nodig zijn voor herstel van verzwakte constructies en welke versterkingsmaatregelen nodig zijn voor het voldoen aan de veiligheidsnorm. Daarbij wordt gebruik gemaakt van de Groninger Maatregelencatalogus.
6.
Er wordt gebruik gemaakt van die rekenmethode die past bij het gebouw, waarbij een toename van detail van analyse plaatsvindt in die mate waarin dat nodig is om tot efficiënte versterkingsmaatregelen te komen.